Craft Blog

Şerit testere tezgâhları; manuel, yarı otomatik ve tam otomatik olmak üzere üç ana gruba ayrılır. Manuel tezgâhlarda; mengene ve kafa hareketleri genellikle elle kontrol edilir. Yarı otomatik tezgâhlarda ise mengene ve kafa hareketleri otomatiktir. Tam otomatik tezgâhlarda ise mengene ve kafa hareketlerinin otomatik olmasının yanında, otomatik malzeme beslemesi de mevcuttur. Tezgâh seçiminde bu 3 ana grubu öncelikli olarak değerlendirmek gerekir. Bir diğer seçim parametresi ise kesme kapasitesidir. Kesecek olduğunuz malzemenizin ebatlarına uygun makina seçmeniz önemlidir. Ayrıca çalışma yoğunluğunuza ve kesim yapacağınız malzeme cinsine göre makinanızın motor gücü ve torkuna da dikkat edilmelidir. Kesilecek malzeme ebatlarına göre şerit testere bıçağı seçimi de kesimi etkileyen diğer bir husustur. Doğru diş formu ve diş hatvesini belirlemek kesiminizin verimini doğrudan etkileyecektir.

Verimli bir kesim için makinanızın hızı, besleme hızı uygun değerlerde olmalıdır. Aksi halde kesin esnasında problem yaşayabilir, malzemeye veya bıçağınıza zarar verebilirsiniz.

Doğru diş seçimi kesim performansı üzerinde özel bir etkiye sahiptir. Seçilen diş adımı malzemenin et kalınlığına ve boyutlarına bağlıdır. Yukarıdaki tablolarda gösterilen diş önerileri tek bir malzemenin kesimi içindir. İki veya daha fazla malzemenin toplu bir şekilde kesimi için malzeme adedi kadar et kalınlıkları toplanarak diş seçimi yapılmalıdır.

Diş ölçüleri, şerit testeredeki inç başına düşen diş sayısını gösterir.

Kesimde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

•        Talaş fırçasının çalışma durumunu kontrol edin.

•        Rulmanlar ve rulman yataklarını her kesim öncesinde kontrol edin.

•        Şerit testere bıçağının ideal gerginlikte olduğundan emin olun.

•        Şerit testere hızı ile besleme hızlarını yapacağınız kesime uygun belirleyin.

•        Soğutma sıvısını uygun yoğunlukta kullanın. Soğutma sıvısı kullanmak, malzemenize ve bıçağınızı korur. Daha temiz bir kesim yapmanıza katkı sağlar.

•        Kesilecek malzemenin mengeneye iyice sabitlendiğine emin olun.

Yeni bir şerit testere bıçağını alıştırmak için normal besleme hızının yaklaşık 1/3ü ile kesmeye başlayın ve yavaşça arttırarak ideal besleme hızına ulaşın. Testereniz alıştıkça uygun besleme hızıyla devam edin.

Güvenlik önlemlerini unutmayın, güvende kalın.

Yorumlar

;